AKÜ TAKVİYE DESTEĞİ​

Aşağı yukarı her araç sahibi için kaçınılmaz olan akünün boşalmasının çokca nedeni olabiliyor.  Sistemsel yada sürücü hatalarından  oluşabilir bu sebepler. Bu nedenle akü boşalmasının temel sebeplerini bilmemiz gerekir.

Akü nasıl bitiyor?

Araç çalışmadığı halde uzun süre teybi kullanmak, iç ve dış aydınlatmaları açık bırakmak veya aracın uzun süreli ve aşırı soğuk ile temas etmesi, akünüzün bitmesine sebep olacak başlıca unsurlardır.

arac-takviye-sarj

Araç şarj etmenin birden fazla yolu var. Eski model araçlar vurdurma yolu ile çalıştırılabilir olsa da yeni jenerasyon araçlar için bu yolun ciddi sonuçları olacağı için araca kalıcı zararlar verdiği için asla önermiyoruz.

Bildiğiniz gibi en yaygın yöntem Akü Takviye Desteği. Fakat takviye yolu ile akü şarj etmek için ikinci bir araç daha gerekiyor. Bulunduğunuz yerde başka bir araç daha yoksa akü şarj cihazları sürücülerin imdadına yetişiyor.

İşte bu noktada güvenli bir şekilde akü şarj etmek için bazı ön şartların bulunduğunu belirtmemiz gerekiyor. Mesela, takviye sırasında kutupların nasıl bağlanması gerektiği veya işlemin süresinin bilinmesi gerekir. Ama ilk önce akünün şarj edilebilecek durumda olduduğundan emin olunmalı. Akü üzerinde indikatör adı verilen gösterge siyah ise bu durum akünün boşalmış ama şarj edilebilir olduğu anlamına geliyor.

Akü Takviye Desteği ihtiyacınız olduğunda aracınızın akü sistemi nedeniyle yaşadığınız aksaklıkları hızlı bir şekilde gidermek için nerede olursanız olun En Uygun Oto Çekici olarak daima hazırız.

NASIL AKÜ TAKVİYE YAPABİLİRİZ

Takviye kablosu kullanarak aküyü şarj etmek çok basit bir işlem olsa dahi bazı emniyet tedbirleri mutlaka alınmadır. Önemle dikkat edilmesi gereken hususları ve akü takviye kablosunun nasıl kullanılması gerektiğini aşağıda sıraladık;

• Aküden diğer aküye bağlantı için kullanacağınız akünün amperinin aynı olmasına dikkat edin.

• Motoru ve elektrik harcaması muhtemel olan diğer her şeyi kapatın.

• İlk önce kırmızı maşayı boşalan  akünün (+) kutubuna; sonra diğer ucunu dolu olan akünün terminaline bağlayın

• Daha sonra siyah maşayı dolu olan akünün (-) tkutubuna ve kablonun diğer ucunu aküsü boşalmış araçta herhangi bir metal kısıma bağlayın

• Kablolar egzoz, pervane gibi aktif hareketli ya da sıcak bölümlere temas etmemeli.

• Önce dolu aküsü olan aracı çalıştırın, sonra da boş akülü aracı çalıştırın.

• Her iki araç çalıştıktan sonra boş akülü araçtan başlayarak; kabloları sökebilirsiniz.

Aküsü bitmiş araç, takviye işlemi tamamlandıktan sonra çalışıyor olsa da her şey bitmedi malesef. Çünkü akünün yeniden boşalmaması için araç en az 15-20 dakika daha kullanılmalı veya rölanti durumda çalışıyor olmalı. Bu zaman zarfında akünün kendini şarj etmesi ve eski haline dönmesi beklenir.

Her ne kadar basit bir işlem olsa dahi akü takviyesi bazı kötü sonuçlar doğurabiliyor. Eğer güvenlik önlemleri yeterince alınmazsa akü patlayabilir ya da araçtaki elektrik aksamları bozulabilir.Genellikle bu durumda yapılan en büyük hata kabloların yanlış bağlanması oluyor. Dikkatli olunması gereken diğer husus araçlardaki akülerin mutlaka benzer ve daha iyisi aynı amper değerlerine sahip olması.

NASIL AKÜ ŞARJ CİHAZI KULLANILIR?

Takviye kablosu ile şarj etmek kadar kolay olmasa bile aküler şarj cihazı ile de şarj edilebilir.Bilinen en güvenli şarj etme yöntemi olan şarj cihazlarının birçok farklı özelliği var. Cihazların bazıları şarj sürelerini farklı seçenekler ile sunuyor. Yavaş şarj genel olarak uzun süre kullanılmayan  aküler içindir. Normal şarj seçeneği ise cihazı aküye bağlayarak belli bir süre 3-6 amper aralığı içinde elektrik akımı sağlar. Aküler bu durumda 6-8 saat aralığında şarj oluyor. Hızlı şarj ile dolum 2-4 saat kadar sürüyor. Akü şarj cihazı ile şarj edilirken ortam mutlaka yeterli seviyede havalandırılmış olmalı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Tweet
Share on linkedin
Paylaş